Годівля гусят.
Звичайно, перші 3 доби. гусята нічого не п'ють і не їдять.
Гусят потрібно підгодовувати до повного відростання махових пір'їн в крилах.
При скупченності, гусята систематично не доїдають, відстають в рості, можливі спалахи різних хворіб.
Використовують годівниці з висотою бортика 15 – 20мм, при нижчій його висоті , пернаті затопкують харч.
Гусята люблять кучкуватись. При любому поруху без світла , вони можуть передушити одне одного і обов'язково когось замнуть. До 3 тижнів світла в брудері не вимикати. Біля годівниць світло залишаєм на всю ніч. Перший тиждень круглодобове освітлення – на ніч залишають слабке світло,
з 15-30 денного віку день подовжити до 12-14год, а потім на ніч світло вимикають.
Нове їдло дають по чайній ложці, до нового звикнуть потроху. Привчають гусят і індичат поїдати личинок колорадських жуків , вони їм дуже смакують.
Покращує апетит, перець горошком, невеликі кількості мілко нарізаної зелені кропу, зеленої цибулі , іншої пахучої або гіркої трави . Cолі в мішанках додавати не більше 0,5%.
Несприйнятлива їжа підсилює бродильні процеси в харчотравному тракті, гусячки стають рідкі і піняві. Надмірна кількість рідини в їдлі - причина поносу, частина гусячків стає білою.
Гусят не перегодовувати білковою їжею. М’язевий шлунок пристосований до трав. Білок потрібний, але тваринний краще уникати. Сир, яйце не містять ряду вітамінів і головне клітковини. Перші 10 днів, після вилуплення пташатам вистачає того, що дали родичі в яйцях, потім необхідні вітаміни. Протеїн в раціоні складає --
20% до 2х тижнів,
18% на протязі 2 – 7 тижня,
15 – 16% з 7 по 20 тижні життя,
10 – 12% для молодняка.
Білковий баланс швидко може відновити
горохові крупи – 15% в добовому раціоні.
Молочнокислі продукти – 10%.
Конюшина чи люцерна – 30%.
М'ясокісткова чи рибна мука – 5%.
Птиця відразу як вилупиться скльовує послід квочки, тим заселює потрібну мікрофлору. Інкубаторним гусятам бажано спочатку дати культуру з біфідобактеріями, вони заселять в шлунково-кишковому тракті хорошу мікрофлору, подібну мікрофлорі, одержаної з послідом квочки.
Чорні гусячки в квочок бувають, особливо після тривалого насиджування.
Напувати гусят краще не вареною, простою, свіжою, чистою водою з звіробоєм чи розчиненою в 1л води 1 таблеткою фурациліну. Можна напувати світло-рожевою марганцівкою, 1 – 2 рази достатньо. 1 чайна ложка вміщає 0,5 гр речовини чи 5 мл розчину. 1мл містить біля 20 крапель.
Постійно п.б. сушені подрібнені шкаралупи яєць, риб'яча чи м'ясо- кісткова мука ,деревне вугілля, пісок грубий чи річковий, товчений черепашник, просіяний мілкий будівельний гравій - це їх зуби і жорна (млин).
Спочатку даємо, круто зварене яйце (яйце дуже важливе), сир, клітковину, терту червону моркву, привчаємо до сухих харчів . Гречка не містить клітковини і багатьох вітамінів, це підкормка.
Замочувати харч не варто, сухі харчі, та клейкі мішанки можуть забивати носові ходи, якщо їх не обмиває вода. Гусята можуть згинути. Занадто мілко розмелені крупи також забивають носові отвори.
До 10 днів розмір круп, як пшоно.
Старшим 3 міс дають мочене зерно, заміняючи до 10оо% зернової суміші. Замаочують її водою кімнатної температури.
Мучні харчі, краще дрожувати для кращого поїдання. На 1 л води додати 25 гр дріжджів і 25гр цукру, 0,4 кг харчів. Через 1,0 – 1,5 год, коли забродить додати ще 4 кг харчів.
Суміш використати при 20 градусах на протязі 6 – 9 год. Годувати так з 5 діб до місяця
Щоб гусята вільно прополіскували носові ходи, ставимо високий посуд наповнений водою. Висота посуду з водою повинна бути не менша 10см. Попереджує перевертання наповненої поїлки занурення її на половину в підстилку. В поїлку класти мілкі камінчики, щоб пташата не обмочувались. Банку з водою перевертаємо. Під краї банки кладемо 3 дерев'яні підставки, висотою 1 см, і кладемо на глибоку мисочку. З банки вода поступає по мірі використання. Воду достатньо змінювати три рази на день.
Як погано поїдають сухий комбікорм, скроплюємо його водою так, щоб стиснувши грудку в кулаку після розтисканя, грудочка ще розвалюється. Коли і це не допомагає, розмішуємо до стану каші сухий харч з водою, тільки не дуже рідко і не дуже густо.
Мокрої мішанки , для попередження прокисання, дають стільки, щоб з'їли за 30 – 40 хв. Гусята наїдаються за 40 хв.
Після мокрих мішанок, підрослі гусятка, вже не захочуть їсти суху їжу.
Хлібний харч повинен пахнути риб'ячим жиром. Годувати хлібом не варто. Там багото дріжджів. В шлунково-кишковому тракті дріжджі витісняють мікрофлору, котра там є. Починається дисбактеріоз , який проявляється поносом. Задріжджований хліб повинен складати не більше 5% в добовому раціоні.
Дріжджі містять багато вітамінів групи В.
Краще комбікорму їдять нарізане штипіря зеленої цибулі. Інші говорять це не індички , штипіря сильно жалить і палить гусят з середини, викликає поноси.
В перші 1 – 1,5 міс гусятам потрібно забезпечити випас і повноцінне харчування.
Зелень , тим більше свіжо насічена швидко підсихає. ЇЇ краще згодовувати ранком і вечором , добре ставити в затінок. .
Зв'язані пучечки свіжої зеленої трави підвішуємо на рівні дзьоба в брудері, щоб самі щипали.
На початку квітня з'являються найсмачніші і корисні трави. Трава квітнева і травнева найкраща , збалансована їжа для гусят. Виведені в кінці травня і в червні не отримують тієї квітневої солодкої зелені, відстають в здоров'ї і в розвитку.
Згодовувати бажано широколисті трави , листочки кульба-баби природного антибіотика, кропиву, липухи , подорожник , конюшину, вику берегову, осоку, тимофіївку, молодий осот, сочевичник, лободу і т.д. Давати пирій, хоч би петрушку , кріп. Добре їдять козлятник. Кульба-баби давати не більше 1\5 до добового раціону, щоб попередити дисбактеріоз.
Отруйні чистотіл, дурман. Лютики отруйні в звичайному вигляді, сушені безпечні. Від згодовування кленових листочків можуть падати на ноги, для гусей це трійка. Інші кажуть, що погано впливає лише канадський солодкий клен .
Трава багата вітамінами і клітковиною. В травах відсутні в повному обсязі мікро і макроелементи.
Молодняк не можна випускати на сиру від дощу чи мокру траву. Коли тепло можна і мокру траву давати, просто гусята намокнуть і відразу висохнуть на сонечку. В негоду в раціон додавати 1% риб'ячого жиру.
В спеку гусята мало їдять, коли їм душно сидять по краях паки.
Гуси , поки ростуть не зажиріють, тому годувати їх можна до ситості. Для споживання добрі висококалорійні злаки кукурудза, пшениця, ячмінь. Гусфт можна годувати комбікормом , що і бройлерів, вони дуже длбре від нього ростуть.
В брудер ставлять нарізаний дерен з невисокою травою.
Зимою доїдають кріп. Вирізають кусень дерену, заносять в тепле приміщення і поливають водою. Він дуже швидко проростає. До появи зеленої трави роблять "їжака" із зерна. В стару панчоху, колготки, шкарпетку насипаємо зерна в перемішку з тирсою. Замочуємо в мисці. Зерно проростає і виходить з нього симпатичний «їжачок». Використовуємо гідропоніку – на дно пластикової склянки насипаємо тирсу. Розмочений ячмінь, насипаємо на тирсу. Воду заливаємо по краї тирси, на 1 см поверх насипаного зерна. Закриваємо в тепле місце. Як проросте виносимо на світло.
Відстаючих в рості гусят тиждень пропоюємо молочним перегоном або сухим молоком.
Сірки до 3 міс - 0,05 гр,
в 3 – 5 міс – 0,1 гр,
дорослим – 0,7 гр.
зовсім інший механізм харчування , стає необхідним питво і їжа.
Після вилуплення останнього з інкубованої партії, починаєм годування. Раніше годувати не доцільно . Вчасно вилупленим достатньо запасів залишкового жовтка на 3 доби. Пізніше вилуплені на протязі 1 - 3 діб , вже в яйці використовують внутрішні запаси. Не використаний запас поживних речовин в жовчевому міхурі після запуску звичайного харчування відкладає його в підшкірній жировій структурі. Запускається механізм утвореня целюліту. Вже не виробляються ферменти, котрі могли б розщеплювати ці залишкові речовини. Потім це може порушувати процеси гормонального розвитку. Виникають зміни в яйниках. Отримуємо не запліднені яйця…
Квочка виводить виводок до господаря в кінці виводу, до того часу пташата практично нічим не живляться, але почувають себе чудесно. Добових гусят придбаних з інкубатора до прибуття на місце, в дорозі до14 – 18год, краще не годувати і не поїти. На птахофабриках пташат вибирають перший день, після прокльовування яєць. Слідуючі дні вилуплення рахується брак. Брак у птахофабрики не випускають.
При годівлі за прийнятою класичною методикою:
За кілька годин до висадки пташат з інкубатора, поїлки наповнити теплою водою або зеленим чаєм температурою 25 – 27 градусів з додаванням на 1 л води глюкози 50 гр і 2 гр віт. С. Попереджує бродильні процеси, сприяє розвитку молочно-кислих бактерій. Віт. С покращує загальний тонус, підвищує захисні сили організму, покращує харчотравлення і ферментну діяльність в кишечнику. Глюкоза має антитоксичну дію.
Перша доба гусята відлежуються і відсипаються.
До їдла тільки прицілюються і приглядаються.
вітаміни, по кілька крапель в дзьоб, для профілактики патологічних станів. Відразу пропоїти свіжою домашньою сирваткою, щоб посилити ріст в шлунково-кишковому тракті корисні молочно-кислі бактерії.
Мішанки можна замішувати на кислому молоці, м'ясному і рибному бульонах.
В перші 3 дні до мішанки бажано додавати зварене яйце. Яйця можна заміняти свіжим сиром.
Відразу згодовуємо круто зварене яйце, сир, з потовченою шкаралупою, терту червону моркву. Добре з першого дня згодовувати йогурт, підмішуємо його до злакових.
Зелені даємо з першого дня життя до 50% по відношеню до сухих харчів. До тижневого віку подрібнюємо до 0,5-1,5 см, потім можна давати цілі рослини. Даємо клітковину, мілкосічену зелень кульбабу, конюшину, люцерну, кропиву.
Весною до появи трав можна підвішувати берегове сіно чи сіно з люцерни, конюшини з листочками.
До двох тижнів бажано давати розсипчасту гречку, сухі мішанки для курят і зелень. Гречку можна давати відразу, хоч починають їсти з 3 – 4 дня.
В перші 2 дні даємо суспензію з молока і жовтка. В 0,5 склянки цільного молока ретельно розмішуєм 1 жовток, додаємо пучку цукру, і на кінчику ножа пеніцилін чи біоміцин. Ослабленим дають таку суміш до повного одуження.
Друга доба. Згодовуємо кисле молоко. Молочнокислого перегону (активно нищить мікрофлору кишечника) давати не багато, викличе дисбактеріоз і гусята запоносять. До рубаного круто звареного яйця добавляти суху мішанку з просіяної муки злаків. Оболонки злакових в цей період шкідливі . При годівлі крупами з лушпинням в випорожненнях з’являється кров.
Поки їдять м'яку поживу грубий пісок і камінчики не потрібні. Через 1 – 1,5 доби після виведення випоїти звіробійний чай і закапати кожному в дзьоб по 2 краплі тетравіту. Звіробій має дезинфікуючі властивості. Можна вітаміни «Мультавіт», вітаміни групи В, хоч би кормові дріжджі. Риб'ячий жир вливати в мішанку і давати на п'ятьох гусят по 1ст ложці один раз в тиждень. Капєм в воду з шприца 1мл на літр води 5 днів підряд, потім з вітамінами робимо 2 тижневу перерву. Селен до високобілкового харчу, гороху чи сої не додавати.
Можна 100 гр круп'яних мішанок змішувати з 0,5 чайової ложки олії.
Поки зелені нема даємо моркву, гарбуз. Дуже люблять кріп. Пригощаємо шматочками дерна з травою.
З другого дня гусята можуть вже пощипувати траву.
Перші 3 дні годуємо комбікормом для курят-бройлерів першого року життя.
З 3 дня Даємо суміш вареного яйця, меленої кукурудзи і меленої пшениці. Добавляємо "Сухий комбікорм для курчат бройлерів".
Гусята вже пробують щипати траву. Випускати на вулицю можна, коли температура на грунті вища 22 градусів. Можна випускати на город, коли грунт пісковий, для прополки картоплі. Бараболянки вони не їдять. Звичайні грунти вони затовкають.
Можна в міру, щоб не було білкового отруєння, давати м'ясокісткову муку. Замість м'ясо-кісткової муки згодовувати риб'ячу муку, сухе молоко, збиране молоко, сирватку. 1кг сухого молока дають на 5 відер меленого зерна. Рибу відварюють, пропускають через м'ясорубку, - на одну голову дається близько 20 – 25 гр через кожні 2 дні на 3-тій. При необхідності сиром замінюють рибну і м'ясокісткову муку з розрахунку 12 гр сиру на 1 кг сухих тваринних харчів. Можна дрожувати дробленку чи грис, даємо 2 рази в тиждень в об'ємі п'ята частина добового раціону. При згодовуванні 10 – 15 гр сиру на голову, гусята відразу за добу можуть збільшувати добову масу на 50 – 80 гр.
Давати капусту. Вона і для пір'я добра.
Підсипаємо річковий пісок з м'якими камінчиками.
На четвертий день починають проявляти інтерес до їдла. Головний харч комбікорм для курчат бройлерів з додаванням провареного пшона, а також свіжа трава на випасі. Давати замочений, пропущений через м'ясорубку подрібнений горох. В харч даємо полівітаміни розведені на олії.
З 5-го дня обов'язково даємо полівітаміни, зелень (штипіря) цибулі (містить необхідну сірку),товчену харчову крейду, деревне вугілля, відмитий крупнозернистий пісок. Можна давати мілко колену цеглу, купити черепашник, як є черепашник то крейду не давати. Морський черепашник їдять довше, річковий з"їдають швидше.Краще давати не крейду, а мінеральні добавки. Ніколи не зрозуміло, яка потреба в кальцію, скільки потрібно фосфору. Гравій краще купувати в акваріумних магазинах. При відсутності черепашника і кісткової муки, гусятам згодовують трикальційфосфат або знефторений фосфат з розрахунку 3 гр на голову в день.
Мінеральних добавок потрібно згодовувати по відношеню до зернової частини їдла в процентах:
- кухона сіль – 0,5
- черепашник чи крейда – 2,
- кісткова мука – 1.
Додатково крейду, черепашник, гравій ставимо в спеціальні окремі годівниці.
Давати круп'яну зерносуміш. Необхідно, щоб шлунок і воло працювали. На кашах не можна тримати пташат. Каші не даємо, коли птиця роститься не на м'ясо, а для племінного табуна.
Тижневим згодовують коренеплоди.
З 10 дня. В питну воду через день додають рожевий розчин марганцево кислого калію, для профілактики перозису (недорозвиток в\гомілкових кісток і деформації сухожилків). Гусятам раз в добу можна давати не міцний відвар звіробою.
З 10-14 денного віку даємо мішанки, комбікорм для бройлерів з меленою зерновою сумішю в пропорції 2:1. Гусята інтенсивно ростуть на комбікормі. Поступово додаємо варену картоплю. Краще відразу привчати до сирої картоплі. З задоволенням, коли привчити , їдять сиру картоплю до 10% від об'єму їдла,. З 40 денного віку в раціоні може бути до 50% картоплі. За поживністю 3 кг картоплі рівняються з 1 кг пшениці. Варену картоплю гусям м'яти нема потреби, з'їдають і так.
Трохтижневим згодовуємо харчові відходи грис - оболонки злакових , вже не шкідливий.
Місячним давати дріжджі.
Після місяця- Згодовуємо мішанки в пропорції 1:1:1 комбікорм, картопля, мелена зернова суміш. Згодовувати крейду, міненальну шкаралупу. В траві,особливо на кислих грунтах , мало кальцію.
Комбікорм необхідно змінювати 8-ми тижневим гусяткам. Стартовий комбікорм для таких гусят вже не підходить.
Їдять цілі зерна, вони самі почнуть їх тягати від курей. Краще годувати розпареним зерном 3 – 4 рази в день. Від зерна гусята швидко набирають живу масу.
Овес сприяє росту і очищує кишечник. Вика і жито погіршують якість жиру. Гусята знаходяться в необмеженому за часом випасі, хоча б 2 – 3 год ранком і вечором.
Повтурюсь, гусят підгодовуємо для повного відростання махових пір'їн крил. Потім основне пасовисько і зелена маса.